Фалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалде
Грб на Фалде
Фалде is located in Германија
Фалде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Финтел
Месни единици 3
Градоначалник Јирген Радемахер (WG)
Основни податоци
Површина 17,53 км2
Надм. височина 38 м
Население 683 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27389
Повик. бр. 04265, 04267
Портал www.fintel.de
Местоположба на Фалде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°11′5″N 9°37′52″E / 53.18472° СГШ; 9.63111° ИГД / 53.18472; 9.63111Координати: 53°11′5″N 9°37′52″E / 53.18472° СГШ; 9.63111° ИГД / 53.18472; 9.63111

Фалде (германски: Vahlde) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ местото течат Финтау и Рушведе, кои се спојуваат западно од Фалде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фалде, покрај од главното место Фалде, се состои од местата Бенкело и Рипе.

Местото Рипе е целосно одвоено од општината од општинското подрачје на Лауенбрик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]