Финтел (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Финтел (германски: Fintel) — општинска заедница во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Лауенбрик.

Општинската заедница Финтел се состои од следниве општини:

  1. Финтел
  2. Хелвезик
  3. Лауенбрик
  4. Штемен
  5. Фалде

Координати: 53°12′00″N 09°34′1.2″E / 53.20000° СГШ; 9.567000° ИГД / 53.20000; 9.567000