Бадекенштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Бадекенштет (германски: Baddeckenstedt) — општинска заедница во округот Волфенбител, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Бадекенштет.

Општинската заедница Бадекенштет се состои од следниве општини:

  1. Бадекенштет
  2. Бургдорф
  3. Елбе
  4. Хаферла
  5. Хере
  6. Зелде

Координати: 52°04′N 10°14′E / 52.067° СГШ; 10.233° ИГД / 52.067; 10.233