Брокмерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Брокмерланд (германски: Brookmerland) — општинска заедница во округот Аурих, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Мариенхафе.

Општинската заедница Брокмерланд се состои од следниве општини:

  1. Вирдум
  2. Лецдорф
  3. Мариенхафе
  4. Остел
  5. Рехтсупвег
  6. Упгант-Шот

Координати: 53°31′N 7°16′E / 53.517° СГШ; 7.267° ИГД / 53.517; 7.267