Вирдум (Источна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вирдум
Воздушен поглед на Вирдум
Воздушен поглед на Вирдум
Воздушен поглед на Вирдум
Грб на Вирдум
Вирдум (Источна Фризија) во рамките на Германија
Вирдум (Источна Фризија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Ленхард Јансен (СДП)
Основни податоци
Површина 14,94 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.019 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 0 49 20
Местоположба на Вирдум во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°28′39″N 7°12′18″E / 53.47750° СГШ; 7.20500° ИГД / 53.47750; 7.20500Координати: 53°28′39″N 7°12′18″E / 53.47750° СГШ; 7.20500° ИГД / 53.47750; 7.20500

Вирдум (германски: Wirdum) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вирдум се наоѓа околу 13 километри од безокружниот град Емден и 7 километри југозападно од општината Мариенхафе.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Ortschronisten der Ostfriesischen Landschaft: Wirdum, Samtgemeinde Brookmerland, Landkreis Aurich (PDF-Datei; 58 kB), eingesehen am 10. Dezember 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]