Рехтсупвег

Координати: 53°31′46″N 7°19′36″E / 53.52944° СГШ; 7.32667° ИГД / 53.52944; 7.32667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рехтсупвег
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Рехтсупвег
Рехтсупвег во рамките на Германија
Рехтсупвег
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Карл Вилтс (СДП)
Основни податоци
Површина 5,13 км2
Надм. височина 1 м
Население 2.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 413 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 04934
Местоположба на Рехтсупвег во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°31′46″N 7°19′36″E / 53.52944° СГШ; 7.32667° ИГД / 53.52944; 7.32667

Рехтсупвег (германски: Rechtsupweg) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината е најмала по површина во целата сојузна покраина Долна Саксонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]