Лецдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лецдорф
Ветерница и стара фарма во Лецдорф
Ветерница и стара фарма во Лецдорф
Ветерница и стара фарма во Лецдорф
Грб на Лецдорф
Лецдорф во рамките на Германија
Лецдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Манфред Виринга (СДП)
Основни податоци
Површина 8,45 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 217 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 04934
Местоположба на Лецдорф во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°32′50″N 7°17′43″E / 53.54722° СГШ; 7.29528° ИГД / 53.54722; 7.29528Координати: 53°32′50″N 7°17′43″E / 53.54722° СГШ; 7.29528° ИГД / 53.54722; 7.29528

Лецдорф (германски: Leezdorf) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]