Халбемонд

Координати: 53°34′0″N 7°16′0″E / 53.56667° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.56667; 7.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Халбемонд
Мотодром Халбемонд
Мотодром Халбемонд
Мотодром Халбемонд
Грб на Халбемонд
Халбемонд во рамките на Германија
Халбемонд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Хаге
Градоначалник Јан Богена (СГ)
Основни податоци
Површина 6,55 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.002 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26524
Повик. бр. 0 49 36
Местоположба на Халбемонд во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°34′0″N 7°16′0″E / 53.56667° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.56667; 7.26667

Халбемонд (германски: Halbemond) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Во општината се наоѓа мотодромот Халбемонд, еден од најголемите брзински стадиони во Европа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Motodrom Halbemond - Bilder“. www.ostfriesland.app (германски). Посетено на 2021-03-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]