Норден (Источна Фризија)

Координати: 53°35′48″N 7°12′20″E / 53.59667° СГШ; 7.20556° ИГД / 53.59667; 7.20556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Норден

Norden

Градската црква „Лудгери“ во Норден
Градската црква „Лудгери“ во Норден
Градската црква „Лудгери“ во Норден
Знаме на Норден
Грб на Норден
Норден во рамките на Германија
Норден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Градски единици 10
Градоначалник Флоријан Ајбен (СДП)
Основни податоци
Површина 106,33 км2
Надм. височина 7 м
Население 24.767 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 233 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR, NOR
Пошт. бр. 26506, 26492–26496, 26501, 26519–26520
Повик. бр. 04931
Портал www.norden.de
Местоположба на градот Норден во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°35′48″N 7°12′20″E / 53.59667° СГШ; 7.20556° ИГД / 53.59667; 7.20556

Норден (германски: Norden; источнофризиски долносаксонски: Nörden) — град во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на брегот на Северното Море, во областа Источна Фризија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Норден, најсеверозападниот град на германското копно, зафаќа површина од 104,39 квадратни километри во северозападниот дел на Источна Фризија во Долна Саксонија. Најголемото растојание север-југ е 21 километар, додека исток-запад изнесува околу 13 километри. Највисока точка во Норден е 9,5 метри.

Пред брегот се наоѓаат островите (од исток кон запад) Нордернај, Јист и Мемерт. Помеѓу брегот и островите се наоѓа Ваденското Море, кое како дел од националниот парк „Долносаксонско Ваденско Море“ од јуни 2009 година е прогласен за светско природно наследство на УНЕСКО.[2] Југозападно од градот се наоѓа Лајскиот Залив.

Соседни општини на копното се (од исток кон југозапад, надесно) Хагермарш, Литетсбург и Халбемонд (сите во општинската заедница Хаге), Лецдорф и Остел (обете во општинската заедница Брокмерланд), како и општината Крумхерн. Интересно е дека границата со општината Лецдорф е во должина на една улица.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Норден се состои од градското јадро и десет официјални градски единици. Градското јадро се наоѓа околу стариот градски центар на поранешната општина Зандбауершафт со градските единици Екел, Линтел и Вестгасте.

Други единици се Баргебург, Лајбухтполдер, Нојвестел, Норддајх, Остермарш, Зидернојланд I, Зидернојланд II, Тидофелд, Вестермарш I и Вестермарш II.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во градот е под директно влијание на Северното Море. Лете дневните температури се пониски, додека зиме често се повисоки отколку внатре во копното.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Новото Градско собрание, каде градската управа се наоѓа од 1884 година.

Градскиот совет се состои од 34 избрани членови. Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:

Партија Удел Места
SPD 42,84 % 14
CDU 21,29 % 7
Граѓани насочени кон иднината (ZoB) 17,89 % 6
FDP 4,64 % 2
GRÜNE 10,68 % 4
Ди Партај 2,65 % 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Од 26 септември 2021 година, градоначалник на Норден е Флоријан Ајбен (SPD).[3]

Градоначалници од 1945 година биле:[4]

 • 1945–1946: Алберт Шенеберг
 • 1946–1948: Јохан Фишер (SPD)
 • 1948–1956: Алберт Шенеберг
 • 1956–1959: Јохан Фишер (SPD)
 • 1959–1961: Хинрих Донер
 • 1961–1964: Георг Ровел-Рулфес (FDP)
 • 1964–1971: Георг Петерс (SPD)
 • 1971–1988: Герхард Кампен (SPD)
 • 1988–1998: Фриц Фукс (SPD)
 • 1998–2016: Барбара Шлаг (ZoB)
 • 2016–2021: Хајко Шмелцле (CDU)
 • од 2021: Флоријан Ајбен (SPD)

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Норден е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Nationalpark Nds. Wattenmeer auf niedersachsen.de
 3. „Bundestagswahl 2021 und Bürgermeister-Stichwahlen: Der Ticker zum Nachlesen“ (германски). Посетено на 2021-09-27.
 4. Stadt Norden. „Bürgermeister“ (германски). Посетено на 2021-08-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]