Прејди на содржината

Берумбур

Координати: 53°36′0″N 7°19′0″E / 53.60000° СГШ; 7.31667° ИГД / 53.60000; 7.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берумбур
Градинка во Клајнхајде
Градинка во Клајнхајде
Градинка во Клајнхајде
Грб на Берумбур
Берумбур во рамките на Германија
Берумбур
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Хаге
Месни единици 3
Градоначалник Корнелиус Петерс (СДП)
Основни податоци
Површина 6,42 км2
Надм. височина 3 м
Население 2.755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 429 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26524
Повик. бр. 0 49 36
Местоположба на Берумбур во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°19′0″E / 53.60000° СГШ; 7.31667° ИГД / 53.60000; 7.31667

Берумбур (германски: Berumbur) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Берумбур се наоѓа на просечна височина помеѓу 1,5 и 2,5 метри.

Општината се граничи со Хаге на север и запад, Гросхајде на исток и југ, како и Халбемонд на југозапад. Во северниот дел поминува покраинскиот пат 6 од Витмунд до Норден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Клајнхајде, Берумбур и Холцдорф. Најголемото место Клајнхајде во 1552 година било запишано како Лутке Хејде (Lutke Haeyde), во 1599 година само како Хајде (Heide), додека од 1719 година како Клајн Хајде (Klein Heyde).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]