Хаге

Координати: 53°36′0″N 7°17′0″E / 53.60000° СГШ; 7.28333° ИГД / 53.60000; 7.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаге
Воздушен поглед на Хаге
Воздушен поглед на Хаге
Воздушен поглед на Хаге
Грб на Хаге
Хаге во рамките на Германија
Хаге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Хаге
Месни единици 3
Градоначалник Ервин Зел (СДП)
Основни податоци
Површина 16,62 км2
Надм. височина 1 м
Население 6.369 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 383 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26524
Повик. бр. 0 49 31
Портал www.hage-nordsee.de
Местоположба на Хаге во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°17′0″E / 53.60000° СГШ; 7.28333° ИГД / 53.60000; 7.28333

Хаге (германски: Hage; долногермански: Haag) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Хаге се наоѓа во близина на Северното Море, околу 5 километри источно од градот Норден.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хаге се наоѓа како населба покрај патот на поранешен насип, на северниот раб од источнофризискиот гест помеѓу Норден и Арле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината во 1972 година биле приклучени и поранешните самостојни општини Берум и Бландорф-Вихте.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]