Мариенхафе

Координати: 53°31′23″N 7°16′25″E / 53.52306° СГШ; 7.27361° ИГД / 53.52306; 7.27361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариенхафе
Воздушен поглед на Мариенхафе
Воздушен поглед на Мариенхафе
Воздушен поглед на Мариенхафе
Грб на Мариенхафе
Мариенхафе во рамките на Германија
Мариенхафе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Беате Капхер-Грус (СДП)
Основни податоци
Површина 4,06 км2
Надм. височина 0 м
Население 2.369 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 583 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 04934
Местоположба на Мариенхафе во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°31′23″N 7°16′25″E / 53.52306° СГШ; 7.27361° ИГД / 53.52306; 7.27361

Мариенхафе (германски: Marienhafe) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Брокмерланд.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мариенхафе се наоѓа во западниот дел на Источнофризискиот Полуостров, околу 20 километри североисточно од безокружниот град Емден и 10 километри југоисточно од градот Норден.

Во близина на Мариенхафе извира реката Абелиц.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На северозапад се граничи со општината Остел, на североисток со општината Лецдорф, на исток со општината Рехтсупвег, на југ со општината Упгант-Шот, на југозапад со општината Вирдум.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа местото Тјихе, северно од главното место Мариенхафе.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]