Литетсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литетсбург
Замок Литетсбург
Замок Литетсбург
Замок Литетсбург
Грб на Литетсбург
Литетсбург во рамките на Германија
Литетсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Хаге
Градоначалник Герд Мамен
Основни податоци
Површина 16,73 км2
Надм. височина 0 м
Население 728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26524
Повик. бр. 04931
Местоположба на Литетсбург во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°15′0″E / 53.60000° СГШ; 7.25000° ИГД / 53.60000; 7.25000Координати: 53°36′0″N 7°15′0″E / 53.60000° СГШ; 7.25000° ИГД / 53.60000; 7.25000

Литетсбург (германски: Lütetsburg; долногермански: Lütsbörg) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу два километри западно од флекенот Хаге и околу три километри источно од градот Норден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Литетсбург припаѓаат покрај истоименото главно место и следниве места: Хилгенбур, Морриге, Зандхехте, Тидофелд и Вестекелбур.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]