Хаге (општинска заедница)

Координати: 53°36′00″N 7°16′59″E / 53.600° СГШ; 7.283° ИГД / 53.600; 7.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Хаге (германски: Hage) — општинска заедница во округот Аурих, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Хаге.

Општинската заедница Хаге се состои од следниве општини:

  1. Берумбур
  2. Литетсбург
  3. Хаге
  4. Хагермарш
  5. Халбемонд

53°36′00″N 7°16′59″E / 53.600° СГШ; 7.283° ИГД / 53.600; 7.283