Харпштет (општинска заедница)

Координати: 52°54′00″N 8°34′59″E / 52.900° СГШ; 8.583° ИГД / 52.900; 8.583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Харпштет (германски: Harpstedt) — општинска заедница во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во селото Харпштет.

Општинската заедница Харпштет се состои од следниве општини:

  1. Бекелн
  2. Колнраде
  3. Динзен
  4. Грос Ипенер
  5. Харпштет
  6. Кирхзелте
  7. Принцхефте
  8. Винкелзет

52°54′00″N 8°34′59″E / 52.900° СГШ; 8.583° ИГД / 52.900; 8.583