Прејди на содржината

Роденберг (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Роденберг (германски: Rodenberg) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Роденберг.

Општинската заедница Роденберг се состои од следниве општини:

  1. Апелерн
  2. Хилзеде
  3. Лауенау
  4. Месенкамп
  5. Поле
  6. Роденберг