Месенкамп

Координати: 52°16′0″N 9°23′0″E / 52.26667° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.26667; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Месенкамп
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Месенкамп
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Месенкамп
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Месенкамп
Грб на Месенкамп
Месенкамп во рамките на Германија
Месенкамп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Градоначалник Франк Вите (СДП)
Основни податоци
Површина 6,78 км2
Надм. височина 108 м
Население 740 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31867
Повик. бр. 05043
Местоположба на Месенкамп во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 9°23′0″E / 52.26667° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.26667; 9.38333

Месенкамп (германски: Messenkamp) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел и во природниот парк Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн, 30 километри западно од Хановер. Северно од главното место поминува автопатот А2 низ општината. Источно од него се наоѓа сојузниот автопат Б442. Долж главната улица тече потокот Полер Бах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: флекен Лауенау, градот Бад Миндер, како и општините Хилзеде и Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на местата Месенкамп и Алтенхаген II.

Покрај нив постојат и станбените места Хобокен, Клајн Америка, Швајц и Алте Цигелај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]