Апелерн

Координати: 52°17′25″N 9°20′14″E / 52.29028° СГШ; 9.33722° ИГД / 52.29028; 9.33722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апелерн
Црква во Апелерн
Црква во Апелерн
Црква во Апелерн
Грб на Апелерн
Апелерн во рамките на Германија
Апелерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Месни единици 6
Градоначалник Андреас Келе (СДП)
Основни податоци
Површина 24,6 км2
Надм. височина 81 м
Население 2.420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31552
Повик. бр. 05043
Местоположба на Апелерн во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°17′25″N 9°20′14″E / 52.29028° СГШ; 9.33722° ИГД / 52.29028; 9.33722

Апелерн (германски: Apelern) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел, западно од сојузниот автопат Б2 кај Лауенау и јужно од Роденберг. Низ местото поминува потокот Рисбах, кој се влева во Роденбергер Ауе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата:

  • Апелерн со станбените места Апелерн и Ризенмиле
  • Грос Хегесдорф
  • Клајнхегесдорф
  • Лирен со Ребрухсмиле
  • Рајнсдорф
  • Золдорф

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: Бекедорф, градот Роденберг, општините Лауенау, Поле и Ауетал, како и градот Штатхаген.

Историја[уреди | уреди извор]

Постоењето на Апелерн е документирано во 1162 година, кога била подигната црквата. Името означува „на јаболкница“ и постојат јаболкници во паркот на дворецот Минхаузен и денес. Во саксонски времиња (околу VIII и IX век), Апелерн бил црковно и судско средиште. Кон крајот на XII век, црквата била главна црква на Букигау.

Како многу села во Германија, неговата историја е тесно поврзана со локалното благородништво. Последните 300 до 400 години, благородничките семејства Минхаузен и Хамерштајн оставиле трага на селото.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Градби вредни за посета во селото се:

  • Главната црква изградена околу 1162 година
  • Замок Минхаузен (1561)
  • Замок Хамерштајн (1590)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]