Велпингхаузен

Координати: 52°25′15″N 9°14′17″E / 52.42083° СГШ; 9.23806° ИГД / 52.42083; 9.23806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велпингхаузен
Црква во Бергкирхен
Црква во Бергкирхен
Црква во Бергкирхен
Грб на Велпингхаузен
Велпингхаузен во рамките на Германија
Велпингхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Швидлински (СДП)
Основни податоци
Површина 18,33 км2
Надм. височина 95 м
Население 1.603 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31556
Повик. бр. 05037
Портал www.woelpinghausen.de
Местоположба на Велпингхаузен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°25′15″N 9°14′17″E / 52.42083° СГШ; 9.23806° ИГД / 52.42083; 9.23806

Велпингхаузен (германски: Wölpinghausen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Велпингхаузен се наоѓа на рабовите на Ребергер Берге, северозападно од Заксенхаген, западно од градот Вуншторф, источнот од Ребург-Локум и јужно од Штајнхудер Мер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Велпингхаузен се состои од следниве места:

  • Бергкирхен
  • Шмаленбрух со Виндхорн
  • Виденбриге со Бушманс Ландвер
  • Велпингхаузен со делови од Бергхол и Шписингсхол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]