Бекедорф

Координати: 52°20′39″N 9°19′0″E / 52.34417° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.34417; 9.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекедорф
Црквата во Бекедорф
Црквата во Бекедорф
Црквата во Бекедорф
Бекедорф во рамките на Германија
Бекедорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Дитер Вал (СДП)
Основни податоци
Површина 9,83 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31699
Повик. бр. 05725
Местоположба на Бекедорф во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°20′39″N 9°19′0″E / 52.34417° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.34417; 9.31667

Бекедорф (германски: Beckedorf) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бекедорф се наоѓа на северниот раб од Бикеберг, директно на сојузниот автопат Б65 помеѓу Штатхаген и Бад Нендорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа Шахт Бекедорф (со посебен поштенски број 31698).

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од североисток надесно општината се граничи со градовите Бад Нендорф и Роденберг, општината Апелерн, градот Штатхаген, како и општините Хојерсен и Линдхорст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]