Зутфелд

Координати: 52°21′27″N 9°23′42″E / 52.35750° СГШ; 9.39500° ИГД / 52.35750; 9.39500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зутфелд
Поглед на Кројцрие, дел од општината Зутфелд
Поглед на Кројцрие, дел од општината Зутфелд
Поглед на Кројцрие, дел од општината Зутфелд
Грб на Зутфелд
Зутфелд во рамките на Германија
Зутфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нендорф
Месни единици 3
Градоначалник Катрин Хесл (СДП)
Основни податоци
Површина 5,05 км2
Надм. височина 56 м
Население 1.482 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 293 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31555
Повик. бр. 05723
Портал www.suthfeld.de
Местоположба на Зутфелд во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°21′27″N 9°23′42″E / 52.35750° СГШ; 9.39500° ИГД / 52.35750; 9.39500

Зутфелд (германски: Suthfeld) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зутфелд се состои од селата Хелзингхаузен, Кројцрие и Рие.

Низ општината течат потоците Хастер Бах, Дас Рад и Бинтеграбен.

Соседни општини се општината Хасте, градот Бад Нендорф, како и општината Хонхорст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]