Аухаген

Координати: 52°23′52″N 9°17′49″E / 52.39778° СГШ; 9.29694° ИГД / 52.39778; 9.29694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аухаген
Улица во Аухаген
Улица во Аухаген
Улица во Аухаген
Грб на Аухаген
Аухаген во рамките на Германија
Аухаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Месни единици 2
Градоначалник Курт Блуме (СДП)
Основни податоци
Површина 12,36 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.238 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31553
Повик. бр. 05725 (Аухаген) 05033 (Дидингхаузен)
Местоположба на Аухаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°23′52″N 9°17′49″E / 52.39778° СГШ; 9.29694° ИГД / 52.39778; 9.29694

Аухаген (германски: Auhagen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Аухаген се состои од следниве места:

  • Аухаген
  • Дидингхаузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]