Прејди на содржината

Хагенбург

Координати: 52°26′0″N 9°19′0″E / 52.43333° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.43333; 9.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хагенбург
Замок во Хагенбург
Замок во Хагенбург
Замок во Хагенбург
Грб на Хагенбург
Хагенбург во рамките на Германија
Хагенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Ајтман (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,23 км2
Надм. височина 40 м
Население 4.580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 282 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31558
Повик. бр. 05033
Портал www.hagenburg.de
Местоположба на Хагенбург во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°26′0″N 9°19′0″E / 52.43333° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.43333; 9.31667

Хагенбург (германски: Hagenburg) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Хагенбург се наоѓа на јужниот брег на Штајнхудер Мер, помеѓу Ребургер Берге и Нојштетер Мор, западно од Штајнхуде, дел од градот Вуншторф, и северно од градот Заксенхаген. Сојузниот пат Б441 поминува низ местото.

Општината била создадена во 1970 година од самостојните општини Хагенбург и Алтенхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]