Заксенхаген

Координати: 52°24′0″N 9°16′0″E / 52.40000° СГШ; 9.26667° ИГД / 52.40000; 9.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Грб на Заксенхаген
Заксенхаген во рамките на Германија
Заксенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Градски единици 2
Градоначалник Ралф Хантке (СДП)
Основни податоци
Површина 15,53 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.980 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31553
Повик. бр. 05725
Портал www.sachsenhagen.de
Местоположба на градот Заксенхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°24′0″N 9°16′0″E / 52.40000° СГШ; 9.26667° ИГД / 52.40000; 9.26667

Заксенхаген (германски: Sachsenhagen) — мал град во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Градот се наоѓа околу 9 километри североисточно од окружниот град Штатхаген и 33 километри западно од покраинскиот главен град Хановер.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Малиот град на југ се граничи со Средногерманскиот Канал и се наоѓа на само шест километри јужно од Штајнхудер Мер. Низ градот течат потоците Заксенхегер Ауе и Цигенбах.

Градот е четврт најмал град во Долна Саксонија по број на жители и по површина.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот припаѓаат местата Заксенхаген и Нинбриге.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]