Хесен (Долна Саксонија)

Координати: 52°14′5″N 9°6′25″E / 52.23472° СГШ; 9.10694° ИГД / 52.23472; 9.10694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хесен
Грб на Хесен
Хесен во рамките на Германија
Хесен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Харалд Бокело (СДП)
Основни податоци
Површина 1,9 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.441 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 758 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31707
Повик. бр. 05722
Портал www.heessen-schaumburg.info
Местоположба на Хесен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°14′5″N 9°6′25″E / 52.23472° СГШ; 9.10694° ИГД / 52.23472; 9.10694

Хесен (германски: Heeßen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел од Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со општините Бад Ајлзен и Буххолц, градот Ринтелн, како и општината Луден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]