Прејди на содржината

Нидернверен

Координати: 52°21′7″N 9°8′55″E / 52.35194° СГШ; 9.14861° ИГД / 52.35194; 9.14861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидернверен
Воздушен поглед на местото
Воздушен поглед на местото
Воздушен поглед на местото
Нидернверен во рамките на Германија
Нидернверен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Томас Бахман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,06 км2
Надм. височина 63 м
Население 1.997 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31712
Повик. бр. 05721, 05726
Портал www.niedernwoehren.de
Местоположба на Нидернверен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°21′7″N 9°8′55″E / 52.35194° СГШ; 9.14861° ИГД / 52.35194; 9.14861

Нидернверен (германски: Niedernwöhren) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 5 километри северозападно од окружниот град Штатхаген и 17 километри североисточно од Минден.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Нидерверен се наоѓа околу 3 километри северозападно од окружниот град Штатхаген на работ од Шаумбуршката Шума. Во северниот дел се протега Средногерманскиот Канал. Долж границата со соседната општина Нордзел се протега потокот Реке.

Освен главното место, кон општината припаѓаат местата Хорстхефе, Ландвер, Мителбринк, Вихаген и Вулфхаген.

Соседни општини се општините Полхаген, Нордзел, Мербек и Видензал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]