Лидерсфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лидерсфелд
Грб на Лидерсфелд
Лидерсфелд is located in Германија
Лидерсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Вилфред Шредер (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,64 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.075 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31702
Повик. бр. 05725
Местоположба на Лидерсфелд во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′30″N 9°15′3″E / 52.35833° СГШ; 9.25083° ИГД / 52.35833; 9.25083Координати: 52°21′30″N 9°15′3″E / 52.35833° СГШ; 9.25083° ИГД / 52.35833; 9.25083

Лидерсфелд (германски: Lüdersfeld) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Лидерсфелд се наоѓа околу 40 километри западно од Хановер на автопатот А2. На север од општината се наоѓа Средногерманскиот Канал.

Општината се граничи со градот Заксенхаген, општините Линдхорст и Хојерсен, градот Штатхаген, како и општината Лауенхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]