Обернкирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обернкирхен

Obernkirchen

Поглед на железничката станица
Поглед на железничката станица
Грб на Обернкирхен
Обернкирхен is located in Германија
Обернкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Градски единици 5
Градоначалник Оливер Шефер (СДП)
Основни податоци
Површина 32,55 км2
Надм. височина 209 м
Население 9.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 284 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31683
Повик. бр. 0 57 24
Портал www.obernkirchen.de
Местоположба на градот Обернкирхен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′59″N 9°07′4″E / 52.26639° СГШ; 9.11778° ИГД / 52.26639; 9.11778Координати: 52°15′59″N 9°07′4″E / 52.26639° СГШ; 9.11778° ИГД / 52.26639; 9.11778

Обернкирхен (германски: Obernkirchen) — град во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 8 километри југозападно од окружниот град Штатхаген и 15 километри источно од Минден.

Обернкирхен е мал град во позадина на ридскиот масив Бикеберг. Се протега на територија на старата грофовија Шаумбург Липе. Градот Бикебург се наоѓа во непосредна близина.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Обернкирхен се наоѓа на сојузниот автопат Б65 помеѓу Бикебург и Штатхаген.

Пошумениот ридски масив Бикеберг (367 метри н.в.) зазема голем дел од градското подрачје.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот се граничи со општината Нинштет, градот Штатхаген, општините Ауетал, Буххолц, Хесен, Бад Ајлзен и Анзен, градот Бикебург, како и општините Зегебрух и Хелпзен.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Обернкирхен припаѓаат следниве четири места:

Место Жители
Гелдорф 830
Крајнхаген 1200
Реркастен 290
Фелен 1230

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Обернкирхен е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]