Буххолц (кај Штатхаген)

Координати: 52°13′34″N 9°7′25″E / 52.22611° СГШ; 9.12361° ИГД / 52.22611; 9.12361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буххолц
Буххолц погледнат од горе
Буххолц погледнат од горе
Буххолц погледнат од горе
Буххолц во рамките на Германија
Буххолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Хартмут Краузе (независен)
Основни податоци
Површина 1,76 км2
Надм. височина 133 м
Население 753 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 428 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31710
Повик. бр. 05751
Портал www.buchholz-schaumburg.info/
Местоположба на Буххолц во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°13′34″N 9°7′25″E / 52.22611° СГШ; 9.12361° ИГД / 52.22611; 9.12361

Буххолц (службено познат како Буххолц (кај Штатхаген); германски: Buchholz (bei Stadthagen)) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]