Лауенхаген

Координати: 52°21′25″N 9°12′33″E / 52.35694° СГШ; 9.20917° ИГД / 52.35694; 9.20917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауенхаген
Црква во Лауенхаген, посветена на Марија Магдалена
Црква во Лауенхаген, посветена на Марија Магдалена
Црква во Лауенхаген, посветена на Марија Магдалена
Лауенхаген во рамките на Германија
Лауенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Месни единици 2
Градоначалник Зигберт Крикхан (СДП)
Основни податоци
Површина 9,73 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.335 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31714
Повик. бр. 05721
Портал www.lauenhagen.de
Местоположба на Лауенхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°21′25″N 9°12′33″E / 52.35694° СГШ; 9.20917° ИГД / 52.35694; 9.20917

Лауенхаген (германски: Lauenhagen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Лауенхаген се наоѓа околу 30 километри западно од Хановер. Окружниот град Штатхаген се наоѓа околу четири километри јужно. Во северниот дел на општината поминува Средногерманскиот Канал.

Соседни општини се: градот Заксенхаген, општината Лидерсфелд, градот Штатхаген, како и општините Нордзел и Полхаген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Лауенхаген се состои од местата Хилсхаген и Лауенхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]