Бад Ајлзен

Координати: 52°14′35″N 9°5′58″E / 52.24306° СГШ; 9.09944° ИГД / 52.24306; 9.09944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Ајлзен
Црквата во Бад Ајлзен
Црквата во Бад Ајлзен
Црквата во Бад Ајлзен
Грб на Бад Ајлзен
Бад Ајлзен во рамките на Германија
Бад Ајлзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Кристел Бергман (СДП)
Основни податоци
Површина 2,46 км2
Надм. височина 133 м
Население 2.551 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.037 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31707
Повик. бр. 05722
Портал www.bad-eilsen.de
Местоположба на Бад Ајлзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°14′35″N 9°5′58″E / 52.24306° СГШ; 9.09944° ИГД / 52.24306; 9.09944

Бад Ајлзен (германски: Bad Eilsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри југозападно од окружниот град Штатхаген и 13 километри југоисточно од Минден.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Ајлзен.

Географија[уреди | уреди извор]

Бад Ајлзен се наоѓа помеѓу ридските масиви Харл и Бикеберг, северно од масивот Везер и помеѓу градовите Бикебург, Ринтелн и Обернкирхен. Во југозападниот дел на општината се наоѓа покраинската граница со Северна Рајна-Вестфалија. Бикебургер Ауе тече низ местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]