Прејди на содржината

Луден

Координати: 52°13′31″N 9°5′32″E / 52.22528° СГШ; 9.09222° ИГД / 52.22528; 9.09222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Луден
Поглед на Луден од југ
Поглед на Луден од југ
Поглед на Луден од југ
Луден во рамките на Германија
Луден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Ридигер Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,35 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.098 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 252 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31711
Повик. бр. 05722
Портал www.luhden.com
Местоположба на Луден во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°13′31″N 9°5′32″E / 52.22528° СГШ; 9.09222° ИГД / 52.22528; 9.09222

Луден (германски: Luhden) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Луден се наоѓа во долина помеѓу ридските масиви Харл на север и Везер на југ и се граничи со шест општини. На исток и североисток се граничи со општините Буххолц (кај Штатхаген) и Хесен, додека на север и северозапад со општината Бад Ајлзен и градот Бикебург. На запад се наоѓа сојузната граница со Северна Рајна-Вестфалија и Луден се граничи со градот Порта Вестфалика. На југ се граничи со градот Ринтелн.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото спомнување на Луден (тогаш спомнат како Ludhen) — во документите на манастирот од Обернкирхен од 1281 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-07. Посетено на 2018-11-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]