Ауетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ауетал
Поглед на Ауетал
Поглед на Ауетал
Грб на Ауетал
Ауетал is located in Германија
Ауетал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Месни единици 16
Градоначалник Хајнц Крашевски (СДП)
Основни податоци
Површина 62,15 км2
Надм. височина 192 м
Население 6.202 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31749
Повик. бр. 05752, 05753
Портал www.auetal.de
Местоположба на Ауетал во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°14′2″N 9°14′14″E / 52.23389° СГШ; 9.23722° ИГД / 52.23389; 9.23722Координати: 52°14′2″N 9°14′14″E / 52.23389° СГШ; 9.23722° ИГД / 52.23389; 9.23722

Ауетал (германски: Auetal) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри јужно од окружниот град Штатхаген и 22 километри источно од Минден.

Селото Ререн претставува административно седиште на општината.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ауетал се наоѓа помеѓу Зинтел, Висорамнините Везер и Бикеберг.

Во селото Хатендорф извира потокот Ауе, познат и како Бикебургер Ауе, кој се создава од повеќе потоци и се влева во Везер.

Автопатот А2 поминува низ општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општина Ауетал
 1. Алтенхаген со Ритергут Вормстал
 2. Антендорф со Гут Нинфелд
 3. Бернзен со Бернзер Ландвер
 4. Борстел со местата Борстелер Брух, Борстелер Фелд и Борстелер Худе
 5. Ешер со местото Билтенбринк
 6. Хатендорф со Гут Зидхаген
 7. Катринхаген
 8. Клајн Холтензен
 9. Погенхаген со Гут Елберген
 10. Раден
 11. Раненберг со Гут Бодененгерн
 12. Ререн со местото Оберсбург
 13. Ролфсхаген со местото Хорстхоф
 14. Шохолтензен со местата Зундерн и Вирзер Ландвер
 15. Вестервалд
 16. Вирзен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]