Хилзеде

Координати: 52°15′0″N 9°22′0″E / 52.25000° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.25000; 9.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилзеде
Поглед на Хилзеде
Поглед на Хилзеде
Поглед на Хилзеде
Грб на Хилзеде
Хилзеде во рамките на Германија
Хилзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Месни единици 3
Градоначалник Марион Пазут (СДП)
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 103 м
Население 1.052 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31867
Повик. бр. 05043
Портал www.rodenberg.de
Местоположба на Хилзеде во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°15′0″N 9°22′0″E / 52.25000° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.25000; 9.36667

Хилзеде (германски: Hülsede) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел. Потокот Хилзедер Бах (месно Беке) поминува низ местото и се влева кратко потоа во Роденбергер Ауе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хилзеде се состои од следниве три места:

  • Хилзеде со станбените места Мителмиле и Нидермиле
  • Мајнзен
  • Шмари со станбените места Бусенмиле, Ајзенхамер, Херихаузен и Пулфермиле

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: Ауетал, Поле и Месенкамп, како и градовите Бад Миндер и Хесиш Олдендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]