Анзен (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анзен
Анзен is located in Германија
Анзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Харалд Ниман (СДП)
Основни податоци
Површина 3,43 км2
Надм. височина 88 м
Население 1.018 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 297 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31708
Повик. бр. 05722
Портал www.ahnsen-schaumburg.de/
Местоположба на Анзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′27″N 9°5′43″E / 52.25750° N; 9.09528° E / 52.25750; 9.09528Координати: 52°15′27″N 9°5′43″E / 52.25750° N; 9.09528° E / 52.25750; 9.09528

Анзен (германски: Ahnsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на работ на Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]