Хасте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасте
Wappen Haste.png
Wappen Haste.png
Wappen Haste.png
Грб на Хасте
Хасте во рамките на Германија
Хасте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нендорф
Градоначалник Зигмар Зандман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,13 км2
Надм. височина 44 - 55 м
Население 2.726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 245 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31559
Повик. бр. 05723
Портал www.haste.de
Местоположба на Хасте во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°23′0″N 9°23′0″E / 52.38333° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.38333; 9.38333Координати: 52°23′0″N 9°23′0″E / 52.38333° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.38333; 9.38333

Хасте (германски: Haste) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хасте се наоѓа околу 30 километри западно од Хановер на североисточната граница на округот Шаумбург, јужно од Средногерманскиот Канал и Хастер Валд. Низ местото тече потокот Хастер Бах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со градот Вуншторф, како и со општините Зутфелд и Хонхорст.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хасте припаѓа и местото Вилхелмсдорф. Средишното место е поделено на Алт-Хасте, Валдфриден и Иперн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]