Хојерсен

Координати: 52°19′46″N 9°16′43″E / 52.32944° СГШ; 9.27861° ИГД / 52.32944; 9.27861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојерсен
Црквата во Хојерсен
Црквата во Хојерсен
Црквата во Хојерсен
Хојерсен во рамките на Германија
Хојерсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Андреас Валтер (независен)
Основни податоци
Површина 3,97 км2
Надм. височина 144 м
Население 895 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31700
Повик. бр. 05725
Местоположба на Хојерсен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°19′46″N 9°16′43″E / 52.32944° СГШ; 9.27861° ИГД / 52.32944; 9.27861

Хојерсен (германски: Heuerßen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината со местото Кобензен се наоѓа во северозападниот дел на Бикеберг, на поранешната граница помеѓу старите окрузи Шаумбург-Липе и Грофовијата Шаумбург, директно на сојузниот автопат Б65.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со општините Линдхорст и Бекедорф, градот Штатхаген, како и општината Лидерсфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]