Зегебрух

Координати: 52°18′8″N 9°5′39″E / 52.30222° СГШ; 9.09417° ИГД / 52.30222; 9.09417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зегебрух
Воздушен поглед на Зегебрух
Воздушен поглед на Зегебрух
Воздушен поглед на Зегебрух
Зегебрух во рамките на Германија
Зегебрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Месни единици 7
Градоначалник Јерн Виткугел (СДП)
Основни податоци
Површина 7,49 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 219 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31691
Повик. бр. 05724
Портал www.seggebruch.de
Местоположба на Зегебрух во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°18′8″N 9°5′39″E / 52.30222° СГШ; 9.09417° ИГД / 52.30222; 9.09417

Зегебрух (германски: Seggebruch) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Минден и Штатхаген на железничката линија Хановер-Минден. Јужно од нејзе се протега природниот парк Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн.

Соседни општини се: Хеспе, Хелпзен, Обернкирхен и Бикебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Зегебрух се состои од следниве места:

  • Алт Зегебрух
  • Ној Зегебрух
  • Талензен
  • Ехторф
  • Ширнајхен
  • Дајнзен
  • Баум

Покрај нив и местото Брумерсхоп припаѓа на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]