Прејди на содржината

Нинштет (општинска заедница)

Координати: 52°18′40″N 9°07′01″E / 52.311° СГШ; 9.117° ИГД / 52.311; 9.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Нинштет (германски: Nienstädt) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Хелпзен.

Општинската заедница Нинштет се состои од следниве општини:

  1. Хелпзен
  2. Хеспе
  3. Нинштет
  4. Зегебрух

52°18′40″N 9°07′01″E / 52.311° СГШ; 9.117° ИГД / 52.311; 9.117