Берде Ламштет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Берде Ламштет (германски: Börde Lamstedt) — општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е градот Ламштет.

Општинската заедница Берде Ламштет се состои од следниве општини:

  1. Армсторф
  2. Холнзет
  3. Ламштет
  4. Мителстенае
  5. Штинштет

Координати: 53°38′N 9°6′E / 53.633° СГШ; 9.100° ИГД / 53.633; 9.100