Норд-Елм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Норд-Елм (германски: Nord-Elm) — општинска заедница во округот Хелмштет, во Долна Саксонија, Германија. Бил именуван по ридскиот масив Елм, сместена на северниот дел. Нејзиното седиште е во општината Зиплинген.

Општинската заедница Норд-Елм се состои од следниве општини:

  1. Фрелштет
  2. Ребке
  3. Зиплинген
  4. Зиплингенбург
  5. Варберг
  6. Волсдорф

Координати: 52°14′00″ N; 10°55′00″ E / 52.2333333333° СГШ; 10.9166666667° ИГД / 52.2333333333; 10.9166666667