Хемор (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хемор (германски: Hemmoor) — општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е градот Хемор.

Општинската заедница Хемор се состои од следниве општини:

  1. Хехтхаузен
  2. Хемор
  3. Остен

Координати: 53°42′N 9°7′E / 53.700° СГШ; 9.117° ИГД / 53.700; 9.117