Елбталауе

Координати: 53°06′N 11°06′E / 53.100° СГШ; 11.100° ИГД / 53.100; 11.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на општина Елбталауе
Грб на општина Елбталауе

Елбталауе (германски: Elbtalaue) — општинска заедница во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е градот Даненберг. Името на заедницата грубо означува „долина на Елба“.

Општинската заедница Елбталауе се состои од следниве општини:

  1. Дамнац
  2. Даненберг
  3. Герде
  4. Гусборн
  5. Хицакер
  6. Јамелн
  7. Карвиц
  8. Лангендорф
  9. Ној Дархау
  10. Цернин

53°06′N 11°06′E / 53.100° СГШ; 11.100° ИГД / 53.100; 11.100