Дамнац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамнац
Селската црква во фахверк во Дамнац
Селската црква во фахверк во Дамнац
Селската црква во фахверк во Дамнац
Дамнац во рамките на Германија
Дамнац
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 5
Градоначалник Торстен Шулц
Основни податоци
Површина 16,25 км2
Надм. височина 14 м
Население 299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29472
Повик. бр. 05865
Местоположба на Дамнац во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 53°08′0″N 11°11′0″E / 53.13333° СГШ; 11.18333° ИГД / 53.13333; 11.18333Координати: 53°08′0″N 11°11′0″E / 53.13333° СГШ; 11.18333° ИГД / 53.13333; 11.18333

Дамнац (германски: Damnatz) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дамнац се наоѓа во Биосферниот резерват Долносаксонска Елбталауе, непосредно на реката Елба.[2]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Дамнац се состои од следниве пет места:

  • Барниц
  • Дамнац
  • Јазебек
  • Камерун
  • Ландзац

Исто така, постојат имотите Населба Јазебек и Уленхорст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-11-09. Посетено на 2019-11-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]