Прејди на содржината

Флотведел

Координати: 52°35′N 10°10′E / 52.583° СГШ; 10.167° ИГД / 52.583; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Флотведел (германски: Flotwedel) — општинска заедница во округот Целе, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Винхаузен.

Општинската заедница Флотведел се состои од следниве општини:

  1. Брекел
  2. Ајклинген
  3. Ланглинген
  4. Винхаузен

52°35′N 10°10′E / 52.583° СГШ; 10.167° ИГД / 52.583; 10.167