Винхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винхаузен
Манастирот Винхаузен
Манастирот Винхаузен
Манастирот Винхаузен
Грб на Винхаузен
Винхаузен во рамките на Германија
Винхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Флотведел
Месни единици 4
Градоначалник Карл-Хајнц Пикел (ДХС)
Основни податоци
Површина 40,38 км2
Надм. височина 42 м
Население 4.066 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29342
Повик. бр. 05149
Портал www.wienhausen.de
Местоположба на Винхаузен во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 10°11′0″E / 52.58333° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.58333; 10.18333Координати: 52°35′0″N 10°11′0″E / 52.58333° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.58333; 10.18333

Винхаузен (германски: Wienhausen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината е позната по истоимениот манастир, поставен на општинскиот грб. Од 12 август 2011 година, општината официјално го додала Клостергемајнде („манастирска општина“.[2]

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Флотведел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Винхаузен се наоѓа југоисточно од Целе на реката Алер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини: Нинхаген, Ансбек, Лахендорф и Хоне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве шест места:[3]

  • Винхаузен
  • Бокелскамп со Флакенхорст
  • Оперсхаузен
  • Офензен
  • Швахаузен
  • Нордбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Statistisches Bundesamt
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2019-01-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]