Нинхаген (Долна Саксонија)

Координати: 52°33′0″N 10°06′0″E / 52.55000° СГШ; 10.10000° ИГД / 52.55000; 10.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинхаген
Општинското собрание на Нинхаген
Општинското собрание на Нинхаген
Општинското собрание на Нинхаген
Грб на Нинхаген
Нинхаген во рамките на Германија
Нинхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Ватлинген
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Макел (СДП)
Основни податоци
Површина 17,57 км2
Надм. височина 41 м
Население 6.787 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 386 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29336
Повик. бр. 05144
Портал www.nienhagen.de
Местоположба на Нинхаген во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°33′0″N 10°06′0″E / 52.55000° СГШ; 10.10000° ИГД / 52.55000; 10.10000

Нинхаген (германски: Nienhagen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]