Елдинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елдинген
Црква во Елдинген
Црква во Елдинген
Црква во Елдинген
Грб на Елдинген
Елдинген во рамките на Германија
Елдинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Градоначалник Ханс-Јоахим Либе
Основни податоци
Површина 56,71 км2
Надм. височина 71 м
Население 2.010 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29351
Повик. бр. 05148
Портал www.lachendorf.de
Местоположба на Елдинген во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°36′39″N 10°17′26″E / 52.61083° СГШ; 10.29056° ИГД / 52.61083; 10.29056Координати: 52°36′39″N 10°17′26″E / 52.61083° СГШ; 10.29056° ИГД / 52.61083; 10.29056

Елдинген (германски: Eldingen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината тече потокот Лутер, во кого се влеваат Шмалвасер и Кетелбек. На југоисток општината се граничи со реката Лахте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Елдинген се состои од следниве места: (во заградите бројот на жители, 2005 г.)

 • Елдинген (995)
 • Баргфелд (188)
 • Гребсхорн (164)
 • Хезе (54)
 • Хонхорст (258)
 • Лутерн (83)
 • Мецинген (360)
 • Воленроде (343)
 • Цигелај (68)

Историја[уреди | уреди извор]

Првото спомнување на Елдинген е од 1231 година во документ со печат. Ја потврдува продажбата на црквата во Елдинген (Elthinge) од соседниот манастир.[2]

Селото станало протестантско во 1543 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. 24, Document 62. Lower Saxony Regional Archives, Wolfenbüttel.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]