Беденбостел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беденбостел
Поглед на Беденбостел
Поглед на Беденбостел
Грб на Беденбостел
Беденбостел is located in Германија
Беденбостел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Градоначалник Јоахим Кулс (СДП)
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 54 м
Население 998 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 128 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29355
Повик. бр. 05145
Портал www.beedenbostel.de
Местоположба на Беденбостел во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°39′0″N 10°15′0″E / 52.65000° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.65000; 10.25000Координати: 52°39′0″N 10°15′0″E / 52.65000° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.65000; 10.25000

Беденбостел (германски: Beedenbostel) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Беденбостел се наоѓа источно од Целе во Природниот парк Зидхајде. Потокот Ашау тука се влева во реката Лахте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]