Аделхајдсдорф

Координати: 52°33′56″N 10°03′38″E / 52.56556° СГШ; 10.06056° ИГД / 52.56556; 10.06056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аделхајдсдорф
Улица во Аделхајдсдорф
Улица во Аделхајдсдорф
Улица во Аделхајдсдорф
Грб на Аделхајдсдорф
Аделхајдсдорф во рамките на Германија
Аделхајдсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Ватлинген
Месни единици 3
Градоначалник Хајке Беренс (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,24 км2
Надм. височина 41 м
Население 2.772 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29352
Повик. бр. 05085, 05141
Портал www.wathlingen.de
Местоположба на Аделхајдсдорф во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°33′56″N 10°03′38″E / 52.56556° СГШ; 10.06056° ИГД / 52.56556; 10.06056

Аделхајдсдорф (германски: Adelheidsdorf) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај средишното место Аделхајдсдорф припаѓаат и селата Даселсбрух и Гросмор.

Општината е сместена на седум километри јужно од окружниот град Целе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]